literatura mlodziezowa

Najmodniejsze trendy w literaturze dla młodych?

W każdym gatunki literackim pojawiają się trendy, które łatwo można wyodrębnić i opisać. Są one obecne także w literaturze przeznaczonej dla nastolatków i młodych dorosłych. Jakie trendy są najmodniejsze w tym gatunku?

Fantastyczne światy

Literatura młodzieżowa bardzo często porusza wątki związane z fantastycznymi światami albo stworzeniami. Wampiry, wilkołaki, syreny, zjawy, duchy i różnego rodzaju demony są bardzo popularnym wątkiem w literaturze dla młodzieży. Warto wiedzieć też, że nie zawsze są oni przedstawieni jako bohaterowie negatywni. Bardzo często są też głównymi bohaterami książek i to właśnie oni wprowadzają czytelnika w świat przedstawiony w powieści. Takie książki łamią schematy, uczą tolerancyjności oraz nieoceniania nikogo po pozorach. W ten sposób pełnią też walory edukacyjne.

Romans

Nastolatkowie lubią piękne opowieści o miłości. Może się to wydawać banalne, ale wciąż romans jest jednym z najpopularniejszych motywów pojawiających się w literaturze młodzieżowej. Trzeba też podkreślić, że wątki romantyczne nie wykluczają wcale elementów fantastycznych. Bardzo często jest tak, że miłość łączy ze sobą przedstawicieli różnych gatunków albo jest osadzona w fantastycznym świecie. Nie zmienia to oczywiście faktu, że lekki romans może być też osadzony w środowisku, które jest nastolatkom najbardziej znane, czyli w szkole. Takie historie też cieszą się wielkim powodzeniem zwłaszcza wśród dziewcząt. Mogą się one utożsamiać z bohaterką książki, co pozwala im na głębsze przeżywanie fabuły.