Zabawki sensoryczne- przedmioty, które przyczyniają się do harmonijnego i zrównoważonego rozwoju małych dzieci

Zabawki sensoryczne to przedmioty, które w znaczny sposób wpływają na wszystkie dziecięce zmysły. Ich zasługą jest też to, że dziecko nie odczuwa strachu ani lęku przed nowymi wyzwaniami i zadaniami.

Jak zabawki sensoryczne kształtują wzrok niemowlaka?

Po pierwsze zmuszają go, by sam za nimi wodził oczami i wykręcał główkę we wszystkich kierunkach. Po drugie, gdy nieco podrośnie- za ich przyczyną zdaje sobie sprawę, że na świecie istnieje wiele kolorów i umie je wszystkie nazwać i odróżnić. Po trzecie dzięki sensorycznym zabawkom dziecko ćwiczy swoją spostrzegawczość i umie dostrzec, gdy w jego najbliższym otoczeniu zachodzą jakieś poważne zmiany. Ponadto zabawki sensoryczne prowadzą do tego, że powiększa się pole widzenia malucha i nie ogranicza się ono tylko do jednego otoczenia. Z czasem bobas zaczyna interesować się prawie wszystkim.

Wpływ zabawek sensorycznych na słuch dzieci?

Po pierwsze dzięki nim maluchy uczą się nucić melodię i mechanicznie odtwarzać dźwięki. Zabawki sensoryczne (sprawdź) mimowolnie uczulają niemowlaka, że powinien intuicyjnie reagować na każdy hałas i szukać źródła skąd dochodzi. Po drugie zabawkom sensorycznym rodzice zawdzięczają to, iż dzieci poprzez naśladownictwo uczą się wypowiadać pojedyncze słowa i wyrazy. Przez to, że są z nimi obyte i osłuchane na co dzień, łatwiej im je odtworzyć. Jak widać, sensoryczne gadżety potrafią nawet nieco wesprzeć rozwój mowy u dziecka. A to korzyść rozwojowa godna zauważenia.

Rozwój umiejętności manualnych a zabawki sensoryczne?

Udowodniono, że zabawki sensoryczne niejako przyśpieszają rozwój zdolności manualnych u dzieci. Po pierwsze dlatego, że zmuszają maluszka do sięgania i wykonywania określonych ruchów. Poza tym dzięki nim utrwala się u nich nawyk chwytania i przenoszenia przedmiotów z ręki do ręki. Małe dzieci bezwiednie ćwiczą w trakcie zabawy sensorycznymi gadżetami zarówno prawą, jak i lewą rączkę. I jest to zmienna, która w przyszłości może wpływać na ich manualną sprawność i siłę fizyczną.

Gdzie można nabyć zabawki sensoryczne?

Jak sama nazwa wskazuje, można je kupić w sklepie z artykułami stricte dziecięcymi. Jest tu naprawdę wiele ciekawych przedmiotów i niełatwo zdecydować się na konkretny model zabawki sensorycznej. Tego typu produkty są też popularne na internetowych serwisach aukcyjnych. Panuje tutaj bardzo ostra rywalizacja między producentami zabawek sensorycznych. Jednak na tym fakcie korzystają przede wszystkim klienci owych