patyczaki

Patyczaki – gra edukacyjna dla małych dzieci

Zrównoważony rozwój dziecka to temat dość złożony, ale nieodłącznie znajduje się w nim edukowanie poprzez zabawę. Patyczaki to gra stosunkowo prosta, przeznaczona dla dzieci od trzeciego roku życia, chociaż najprostsze układanie można zaproponować także młodszym dzieciom. Gra uczy rozpoznawania kolorów, kształtów oraz proporcji i pozwala dzieciom na radość z poprawnego ułożenia patyczków według podanych wzorów.

Co znajduje się w opakowaniu?

Gra przeznaczona jest dla jednego dziecka, co nie oznacza, że nie może w niej uczestniczyć więcej dzieci.

W opakowaniu gry Patyczaki znajdują się:

  • kolorowe patyczki w formie prostokątnych, płaskich patyczków w liczbie 40. Każdy z czterech kolorów usytuowany jest w osobnej przegródce, która mieści po 10 sztuk patyczków żółtych, czerwonych, zielonych oraz niebieskich. Patyczki standardowo wykonane są z plastiku, chociaż można spotkać również wersje z patyczkami drewnianymi;
  • 8 różnokolorowych plansz dwustronnych z wzorami do układania o różnym stopniu trudności;
  • instrukcja, w której znajdują się również dodatkowe informacje na temat możliwości wykorzystania patyczków do zabawy oraz nauki, np. liczenia.

Jak grać w patyczaki?

Gra w patyczaki dostępna tutaj polega na odwzorowaniu przez dziecko ułożonego z patyczków wzoru z karty. Najprostsze i najłatwiejsze wzory są umieszczone na karcie o kolorze różowym, a pierwszym będzie ukazany z patyczków wzór chatki. Ten pierwszy wzór jest o tyle łatwy do ułożenia dla dziecka, że przedstawia ułożenie patyczków w rozmiarze 1:1, a więc dziecko musi jedynie nałożyć dany kolor patyczka na prostokąt na karcie. Inne różowe strony kart także mają wzory do ułożenia w proporcji 1:1 i w każdym wypadku od tego należy rozpoczynać zabawę.

Podczas pierwszych ułożeń dziecko uczy się dopasowywania kolorów, a więc ich rozpoznawania, a pod opieką dorosłego może również zaczynać naukę nazewnictwa oraz liczenia ułożonych patyczków w odniesieniu do wszystkich, jak i do tych o poszczególnych kolorach.

Stopniowanie trudności

patyczaki

Dopiero po bardzo dobrych wynikach osiąganych podczas układania patyczków na stronach kart o kolorach różowych warto podnieść dziecku poziom trudności. Pośpiech jest tu wybitnie niewskazany, dziecko powinno nauczyć się rozpoznawać kolory w możliwie najłatwiejszy sposób. Jest to szczególnie istotne w wypadku dzieci najmłodszych, czyli trzyletnich, a nawet młodszych.

Drugi poziom trudności w grze Patyczaki reprezentują strony kart o kolorze niebieskim. W tym wypadku wzory do ułożenia są wystarczająco duże i łatwe do rozpoznania, ale już w skali 1:2, a więc nie można układać patyczków na wzorze, ale trzeba to robić obok, na stole lub na podłodze. W tym wypadku dziecko obserwując wzór układa podobny, dopasowując patyczki tak, aby odwzorować zarówno kształt, jak i kolorystykę ukazanego zadania. Tutaj dzieci potrzebują minimalnego skupienia, co jest doskonałym ćwiczeniem na koncentrację.

Stopień trzeci wymaga już od dziecka większego skupienia i jest rozwinięciem ćwiczeń poprzednich. Na stronach kart w kolorze żółtym znajduje się już nie jeden, a kilka układów do ułożenia, co sprawia, że wymagana jest koncentracja na jednym wzorze spośród wielu, aby dziecko mogło dany układ w pełni poprawnie odwzorować. Tym większą satysfakcję dziecko będzie czerpać z poprawnie wykonanego zadania, a po wyczerpaniu wzorów układu i nabyciu pewnego doświadczenia, będzie mogło powoli próbować tworzyć układy własne.

Gra Patyczaki jest świetnym prekursorem dla znacznie poważniejszych zadań logicznych, które czekają dziecko w późniejszym okresie życia.