Gry rozwojowe zawsze zajmowały szczególne miejsce w procesie edukacji i uczenia się. Dziś są jednym z elementów procesu uczenia się dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Specjaliści wspierają rodziców, którzy stosują tę metodę: nauka przez zabawę jest łatwiejsza, wzbudza zainteresowanie i chęć do nauki, a także towarzyszy jej wzajemne zrozumienie między dziećmi i rodzicami. Różnorodność gier rozwojowych nasuwa pytanie: czy wszystkie są przydatne i jak wybrać grę dla swojego dziecka? Przejdźmy do sedna tych pytań.
Cechy charakterystyczne dzieci w wieku od 7 do 12 lat
Aby metoda uczenia się była skuteczna, należy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Wiadomo przecież, że każda kategoria wiekowa ma swoje własne cechy. Co można powiedzieć o dzieciach w wieku 7-12 lat?
- Ich ciekawość nie zna granic. W tym wieku dzieci są zainteresowane całym światem i chcą poznać prawdę. Szczególnie trudno jest znaleźć prostą lakoniczną odpowiedź na zadane pytania, a bajkowe historie nie wywołają zachwytu.
- Koncentracja w tym wieku jest słaba: małe dzieci mają trudności ze skupieniem się na konkretnym przedmiocie i ich uwaga jest kierowana na inne przedmioty. Rozproszone informacje są nie tylko trudne do przyswojenia: powodują nieuwagę, zmęczenie i niechęć do nauki.
- Ważne jest, aby pozwolić dziecku wykorzystać w praktyce to, czego nauczyło się w szkole. W ten sposób dziecko rozumie, że może istnieć kilka strumieni informacji z informacjami wiarygodnymi.
Co mamy na koniec? Dzieci w wieku od 7 do 12 lat charakteryzują się ciekawością, aktywnością i umiejętnością cieszenia się ze zwykłych, małych rzeczy. Duże ilości mieszanych informacji powodują u nich stres i zmniejszają ich aktywność.
Gra edukacyjna — korzyści dla dzieci
Gry rozwojowe dla dzieci w wieku 8 lat odgrywają dużą rolę w edukacji dziecka. Gra edukacyjna dla dzieci w wieku szkolnym jest ważna w procesie rozwoju. Kształtuję umiejętności komunikacyjne, poprawia wyobraźnię i logiczne myślenie, kształci dziecko jako osobę. Gry powinny nie tylko bawić dziecko, ale także rozwijać. Gry rozwojowe dla dzieci w wieku szkoły podstawowej stymulują dziecko do wykonywania pracy, która poprawia pamięć, wyobraźnię i sprawność ruchową rąk. Poprzez zabawę dziecko rozwija umiejętności i zdolności, które przydadzą mu się w przyszłości.
Odpowiednio zorganizowane gry są doskonałą metodą wychowawczą. Młodsze dzieci w wieku szkolnym są zainteresowane nowymi rzeczami. Rodzice powinni więc zwrócić uwagę na „inteligentne” zabawki i gry edukacyjne, które pomogą dziecku dobrze radzić sobie w szkole. Można je znaleźć pod adresem https://www.eduksiegarnia.pl/gry-edukacyjne-pomoce-edukacyjne.
Wartość poznawcza w grach dla dzieci w wieku gimnazjalnym polega na tym, że dziecko samodzielnie poszukuje wiedzy, a nie dostaje gotowce. W ten sposób kształtują się procesy umysłowe i zdolności człowieka, w tym umiejętności społeczne.
Jak wybrać odpowiednie gry edukacyjne?
Czy chcesz, aby Twoje dziecko dobrze przyswajało informacje? Zwróć uwagę na jego wiek i trzymaj się prostych zasad:
- Zapewnij dziecku warunki poznawcze, które pozwolą mu na współpracę lub samodzielne poszukiwanie odpowiedzi.
- Przekazuj informacje w porcjach i podziel je tematycznie. Należy mieć świadomość, że dziecku nadal trudno jest przełączać się między tematami.
- Bądź wrażliwy na zainteresowania dziecka: rozmawiaj więcej na tematy, które je interesują. Nie zapominaj jednak o wpajaniu przydatnej, praktycznej wiedzy, nawet jeśli dziecko nie jest nią zainteresowane. Ważne jest stosowanie metody bliskiej motywacji, polegającej na aprobacie, pochwałach i nagrodach.
- Wykorzystaj wiedzę, którą dziecko już zdobyło, i podtrzymuj dialog: pozwól mu wybrać temat rozmowy, zadawaj pytania i odpowiadaj na nie.
- Nauka w formie mimowolnej zabawy otwiera nowe możliwości. W ten sposób dzieci lepiej przyswajają informacje i uczą się stosować je w praktyce.