Klocki zawsze towarzyszyły dzieciom w zabawie od pokoleń. My też się na nich wychowaliśmy, aczkolwiek jeszcze nie były wymyślone te z magnesami. Dlatego z pewnością również zaciekawimy się tym rodzajem klocków i sami spróbujemy, jak to jest bawić się takimi przyciągającymi się wzajemnie elementami. Pamiętajmy także o innych formach zabawy, a w niektórych przypadkach zamieńmy magnes w plastikowej otoczce na drewniany materiał konstrukcyjny.
Kiedy można dać dziecku do zabawy klocki magnetyczne?
W zależności od wieku dziecka będą to klocki o różnych rozmiarach. Duże klocki, które małe dziecko może chwycić swoimi, jeszcze niezdarnymi rączkami, dajemy wówczas, gdy ukończyło ósmy miesiąc życia. Jeżeli znajdziemy na rynku magnetyczne klocki, które na pewno będą większe niż otwór ust malca, wówczas mogą one być dane mu do zabawy.
Małe klocki wprowadzić możemy dopiero w wieku około 4 lat, gdy jest pewność, że już dziecko zaniechało wkładania do buzi jakichkolwiek zabawek i ich części. Przedszkolak już nie potrzebuje badać przedmiotów językiem ani ich smakować. Będzie się więc bawiło małymi klockami zgodnie z ich przeznaczeniem.
Jakie są różnice między klockami magnetycznymi a drewnianymi?
To, że klocki drewniane i magnetyczne różnią się od siebie diametralnie, wie każdy z nas. Niemniej warto skupić się na konkretnych różnicach tych obydwu elementów do budowania różnych konstrukcji i budowli. Pierwsze co zauważymy oprócz tego, że drewniane klocki są z drewna a te drugie z plastiku z magnesem w środku, to fakt stabilności konstrukcji.
Drewnianą budowlę łatwo zburzyć nawet niechcący. Tę natomiast zbudowaną z magnesów trzeba celowo użyć swojej siły. Przewrócona niechcący budowla np. z klocków w formie sześcianu z magnesem wewnątrz, może zgubić tylko kilka elementów, a reszta konstrukcji będzie nienaruszona. Natomiast drewniana budowla rozsypie się całkowicie.
Gdzie trzymać klocki drewniane i magnetyczne w pokoju dziecka?
Każda zabawka powinna mieć swoje konkretne miejsce, aby zachować w pokoju dziecka porządek. Dzięki temu, że unikamy chaosu, dziecko lepiej się czuje i jest spokojniejsze, radośniejsze. Tak jak misie, lalki i samochodziki wraz z książeczkami mogą stać sobie na półkach, tak kocki po skończonej zabawie powinny znaleźć się w skrzyni lub pudełku dla nich przeznaczonych.
Z pewnością budowle zbudowane z każdego rodzaju klocków dziecko będzie chciało zachować przynajmniej do następnego dnia. Możemy więc pomóc malcowi znaleźć miejsce na półce. Burzenie od razu dzieła dziecięcych rąk tylko dlatego, że w nocy klocki powinny być w zamkniętym pudełku, wpłynęłoby destrukcyjnie na psychikę dziecka. Musimy nauczyć się szacunku do wykonanej pracy przez dziecko. W ten sposób i ono nauczy się szanować naszą pracę.
Co takiego magicznego jest w klockach z zawartością magnesów?
Sam fakt, że klocki takie nie potrzebują żadnych zaczepów, aby mogły się ze sobą łączyć sprawia, że są one magiczne. Przystawiamy oba klocki do siebie ich gładkimi powierzchniami i już się ze sobą łączą i dobrze się siebie trzymają. Dla dzieci jest to nowe doświadczenie i bardzo ekscytujące, zachęcające do zabawy i eksperymentowania.