Jaka czapeczka dla noworodka zapewni dziecku komfort i bezpieczeństwo?

Rodzice noworodków często zastanawiają się nad tym, jak odpowiednio dobierać ubranka dla swoich pociech. Zadbanie o odpowiednią temperaturę ciała dziecka w pierwszych tygodniach życia może wydawać się wyzwaniem. Należy uważać, aby maleństwo nie zmarzło i nie uległo przegrzaniu. Przez nieodpowiednie okrycie główki, noworodek może łatwo ulec wychłodzeniu. Ważne jest również to, aby wybrana czapka nie powodowała ucisku. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać najbardziej odpowiedni element odzieży?

Z jakiego materiału powinna być wykonana?

Poszukując czapeczek dla noworodków należy wybierać produkty wykonane z miłego w dotyku i miękkiego materiału. Musi on również odznaczać się odpowiednią elastycznością. Jednym z najważniejszych aspektów jest jednak oddychalność tkaniny lub dzianiny. Materiał, który nie przepuszcza powietrza może sprawiać, że dziecko będzie się pocić. Spocona skóra będzie bardziej podatna na marznięcie. Zalecanym wyborem są więc czapki z naturalnych materiałów. Wśród najchętniej wykorzystywanych znajdują się modele bawełniane i z włókien bambusowych. Kupując ubranko dla dziecka należy upewnić się, że posiada ono certyfikat gwarantujący bezpieczeństwo użycia w kontakcie ze skórą noworodka.

Wybór odpowiedniego rozmiaru

Dopasowanie wielkości czapki również posiada ogromne znaczenie. Ze względu na niezrośnięte ciemiączko i delikatność główki dziecka, wyjątkowo ważne jest to, aby czapeczka dla noworodka nie była zbyt mała. Za duży model może z kolei zsuwać się i odsłaniać uszy pociechy. Aby odpowiednio dobrać czapkę, warto zmierzyć obwód główki dziecka. Poszukując odpowiedniego produktu przed narodzinami maleństwa, warto skonsultować wybór z lekarzem podczas badań USG. Rozmiary odpowiednie dla noworodków to zwykle 36-38 cm. Możliwe jest odnalezienie również modeli dedykowanych wcześniakom, których obwód główki to 34 lub 35 cm. Warto pamiętać o tym, że w pierwszych tygodniach życia dziecko bardzo szybko rośnie. Już po kilku tygodniach czapeczka może okazać się zbyt mała. Dobrym pomysłem będzie kontrolowanie obwodu główki pociechy. Po ukończeniu 1. miesiąca życia dzieci często potrzebują czapeczek w rozmiarze 40 cm.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nakrycie głowy powinno być również dostosowane do pogody i temperatury. W mieszkaniu i w okresie letnim warto zakładać pociechom cienkie, jednowarstwowe modele. Na zimę odpowiednie będą czapeczki z grubej bawełny lub posiadające dwie warstwy. Przemyślany dobór czapki i dopasowanie jej do zapotrzebowania zapewni maluchowi komfort i bezpieczeństwo.